پنجشنبه 12 تیر 1399 - Thursday, July 2, 2020
ابررایانه طبرستان
خبر خوان ابررایانه طبرستان
Skip Navigation Linksخانه >> راهکارها >> ذخیره سازی

تاریخ بروز رسانی: 0:28:15 18/3/1392 ذخیره سازی

 در بسیاری از شرکت های کوچک و بزرگ که از معماری های سنتی IT  استفاده می کنند، اصولاً دستگاه های ذخیره سازی اطلاعات (مثل دیسک های سخت)، به یک سرور متصل می شوند در حالیکه شبکه های ذخیره سازی اطلاعات، اکنون مستقل از سرور و بصورت یک فناوری پایه همانند بانک اطلاعاتی یا شبکه های LAN در مرکز داده قرار دارند.


 


در روش سنتی ذخیره سازی اطلاعات، برای بالا بردن آستانه تحمل در برابر خرابی (fault tolerance)، دستگاه های ذخیره سازی، گاهی اوقات به دو سرور متصل می شوند. بگونه ای که در هر لحظه، تنها یک سرور قادر به استفاده از دستگاه ذخیره سازی خواهد بود. در این روش و در روش تک سروری،  سیستم ذخیره سازی، تنها در ارتباط با سروری که مستقیماً به آن متصل می باشد، در دسترس خواهد بود. سرورهای دیگر نمی توانند مستقیماً به داده ها دسترسی داشته باشند. آنها همیشه مجبورند از طریق سروری که مستقیماً به دستگاه ذخیره سازی متصل می باشد، به اطلاعات و فضای ذخیره سازی داخل آن دسترسی پیدا کنند. در نتیجه، این نوع معماری سنتی، معماری « سرور- مرکزی» یا Server-Centric نامیده می شود. در این رویکرد، سرورها و دستگاه های ذخیره سازی، عموماً از طریق کابل های SCSI به یکدیگر متصل می شوند.


معایب روش ذخیره سازی سنتی:

  • خرابی سرور( یا هر دوی این سرورها)، دسترسی به داده ها را غیر ممکن می سازد. این مسئله برای اغلب شرکتهای امروزی غیر قابل پذیرش است. حداقل بعضی از داده های شرکت می بایست دائماً و بدون وقفه در دسترس باشند.
  • با وجود اینکه چگالی داده ها روز به روز با پیشرفت تکنولوژی کمتر می شود ولی هر روز نیاز به فضای ذخیره سازی افزایش می یابد. در نتیجه ناگزیریم همواره دستگاههای ذخیره سازی بیشتری را به سرور متصل نماییم. ولی باید در نظر داشت که هر کامپیوتر، تنها تعداد محدودی کارتهای ورودی/ خروجی را می تواند در خود جای دهد. بعلاوه، طول کابلهای SCSI به حداکثر 25 متر محدود می شود. این بدان معنا است که ظرفیت یا فضای ذخیره سازی که می توان با استفاده از فناوری های متعارف ( با اتصال به سرور) تأمین نمود، کاملاً محدود می باشد. بنابراین فناوریهای سنتی، قادر به پاسخگویی تقاضای رو به رشد ظرفیت ذخیره سازی داده ها نیستند.
  • این حقیقت که در محیط های سرور-محور، سیستم storage ، بطور استاتیک به سرور متصل می شود، باعث می گردد که یک کامپیوتر نتواند به دستگاه ذخیره سازی متصل به کامپیوتر دیگر، دسترسی داشته باشد. به عبارت دیگر اگر یک کامپیوتر نیاز به فضای ذخیره سازی بیشتری داشته باشد، وجود فضای خالی در سیستم متصل به کامپیوتر دیگر، به وی کمکی نمی کند.
  • عیب دیگر این است که، در یک محیط LAN، عموماً دستگاه های ذخیره سازی، در سراسر یک ساختمان پراکنده هستند. این بدان خاطر است که اغلب کامپیوترهای جدید، بدون ملاحظات طراحی، در گوشه و کنار محیط شبکه LAN، نصب و مکرراً ارتقاء داده می شوند. از سوی دیگر ممکن است کامپیوترها، عمداً بمنظور کاهش ترافیک داده ای LAN، نزدیک کاربران استقرار یابند. بهرحال، نتیجه نهایی این خواهد بود که دستگاه های ذخیره سازی در تعداد زیادی اتاق، پراکنده گشته و آن هم بگونه ای که در مقابل دسترسی غیر مجاز محافظت نگردیده و از تهویه مناسب نیز برخوردار نخواهند بود.

 

معماری IT مبتنی بر سیستم های ذخیره سازی (Storage-Centric)  و مزایای آن

شبکه های ذخیره سازی قادرند مشکلات مطرح شده در مورد شبکه های « سرور- محور» را حل نمایند. علاوه بر این، شبکه های ذخیره سازی، امکانات بهتری برای مدیریت بهینه داده ها ارائه نمودند.

در مقابل با شبکه های سرور- محور، در شبکه های ذخیره سازی، دستگاه های ذخیره سازی بصورت کاملاً مستقل از هر کامپیوتر، کار می کنند. چندین سرور، مستقیماً و بدون نیاز به درگیر شدن سروری دیگر روی شبکه، می توانند به دستگاه ذخیره سازی واحدی متصل گردند. از اینرو شبکه های ذخیره سازی، در مرکز معماری IT قرار می گیرند؛ در این حالت، سرورها فقط وظیفه پردازش داده ها را برعهده می گیرند. بنابراین، معماری های IT مبتنی بر شبکه های ذخیره سازی، اصطلاحاً معماری Storage-centric نامیده می شوند.

 

شبکه Storage، باعث تمرکز و تجمیع دستگاه های ذخیره سازی در مرکز داده ها می گردد. این امر از طریق جایگزین نمودن یک زیر سیستم دیسک   (Disk subsystem) بزرگ با هارد دیسک های کوچک متصل به کامپیوترها، محقق می گردد.

زیر سیستم های دیسک، دارای یک حداکثر ظرفیت ذخیره سازی تا یک پتا بایت (petabyte) هستند. شبکه ذخیره سازی، مشترکاً به همه کامپیوترها اجازه دسترسی به زیر سیستم دیسک را می دهد. بدینگونه ظرفیت آزاد زیر سیستم دیسک، به کامپیوتری که به آن نیاز دارد، بصورت کاملاً انعطاف پذیر اختصاص می یابد. درست به همین شکل، مجموعه های کوچک نوار مغناطیسی نیز می توانند جای خود را به یک tape library بزرگ بدهند.

در سیستم های IT مدرن نیز معمولاً داده ها، روی هارد دیسک ها و نوارهای مغناطیسی ذخیره می گردند. اما مسلماً یک سیستم ذخیره سازی بزرگ و واحد، اقتصادی تر از چندین مورد کوچک تر و منفرد می باشد. این بدان معناست که دیسک های کوچک منفصل، بوسیله یک زیر سیستم دیسک بزرگ واحد، جایگزین می گردند و سایر سرورها می توانند از هارد دیسک های تحت مدیریت شبکه storage ، درست همانند درایوهای دیسک محلی استفاده نمایند.

و همچنین در سیستم های پیشرفته ذخیره سازی، برای رهایی از محدودیت سرعت انتقال داده ها ، ارتباط اجزای مختلف سیستم از طریق فیبرنوری انجام خواهد شد علاوه بر آن اصل افزونگی (Redundancy) در این ارتباط می بایست رعایت شود.

 به علت مشکلاتی که در روش ذخیره سازی سنتی اطلاعات وجود دارد، تولید کنندگان تجهیزات ذخیره ساز کاهش زمان و قیمت این تجهیزات را با رعایت مدیریت  قوی و تمرکز ذخیره سازی مدنظر قرارداده و اقدام به تولید ابزارهای کارآمد NAS و SAN نمودند.


NAS - Network Attached Storage

سیستم های NAS دارای دو قسمت NAS Server و NAS Storage هستند که معمولا توسط رابط Ethernet یا FDDI ویا ATM  به شبکه متصل می شوند همچنین امکان ارتباط با شبکه را با فیبرنوری دارا هستند(Fiber Chanel).NAS Server دارای یک پردازنده و سیستم عاملی برای ارتباط با NAS Storage و شبکه می باشد.  NAS Storage  در درون خود از تکنولوژی SCSI یا Small Computer Systems Interface استفاده می کند و آن را می توان درهر جای شبکه نصب نمود و برای ایستگاه های کاری و همچنین سرورهای شبکه به اشتراک گذارد. سرورهای شبکه از طریق پورت Ethernet با NAS ارتباط برقرارکرده و از پروتکل های رایج دسترسی به فایل نظیر NFS (Network File System) و  (Common Internet File System) CIFS استفاده می کنند.

 
SAN - Storage Area Network

برخلاف NAS  یک SAN بصورت یک سرور کار نمی کند و درواقع امکاناتی را فراهم می آورد تا اطلاعات بین زیر سیستم های ذخیره ساز و سرور از طریق یک شبکه به اشتراک گذارده شده مبادله شود.  SAN را در واقع می توان مجموعه ای  از قابلیت ها و انعطاف پذیری ها دانست که از فعالیت های سرور و سیستم ذخیره ساز روی شبکه حاصل می شود. این سیستم با فیبرنوری آمیخته شده است و فیبرنوری پهنای باند بیشتر، فواصل دورتر و سرعت بالاتر را به ارمغان آورده است. افزایش و کاهش سرور در این سیستم بدون هیچگونه خللی امکان پذیر است.


Backup Solutions
با وجود اینکه راهکارهای ذخیره سازی اطلاعات امنیت و سلامت داده ها را در سطح بسیار بالایی تضمین می کنند ، همواره یک پشتیبان مطمئن از داده ها در فواصل زمانی معین که بتوان آن را در محیط جداگانه ای از محیط الکترونیکی مثلا گاوصندق نگهداری کرد مورد نیاز است. راهکار های متنوع تهیه پشتیبان اطلاعات در محیط های FC ،  SCSCI و... و نرم افزارها و سخت افزار های مخصوص این امر که از طرف کمپانی HP پیشنهاد می گردد ، با توجه به نوع محیط ذخیره سازی اطلاعات در هر سازمان قابل ارایه و پیاده سازی است.

 
شرکت ابررایانه طبرستان (ابرتک)
دفتر مرکزی: مازندران، بابل، چهارراه تندست، ساختمان ونک، طبقه سوم، واحد غربی، کد پستی: 4714713188
تلفن: 01144421173
واحد تولید: مازندران، بابل، میدان شهید کشوری، ساختمان نور، طبقه دوم، کد پستی: 4716658797
ایمیل : info[at]abartech.ir
استفاده از مطالب این پایگاه با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به ابررایانه طبرستان می باشد.
abartech.ir - Copyright © 2020 - All rights reserved.
تمامی كالاها و خدمات این شرکت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند
و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
کانال تلگرام شرکت ارتباط با ابررایانه طبرستان خدمات ابررایانه طبرستان کاتالوگ ابررایانه طبرستان
رفتن به بالای صفحه