شنبه 25 مرداد 1399 - Saturday, August 15, 2020
ابررایانه طبرستان
خبر خوان ابررایانه طبرستان
Skip Navigation Linksخانه >> درباره شرکت >> حضور در پارک علم و فناوری

تاریخ بروز رسانی: 22:50:4 1397/04/12 حضور در پارک علم و فناوری مازندران

در مورد پارک علم و فناوری استان مازندران

در آغاز قرن بیست و یکم‏‏، پیشرفت‌های فناوری و گسترش پدیده جهانی شدن، چالشها و فرصتهای فراوانی را برای کشورها، اعم از توسعه یافته و در حال توسعه، به وجود آورده است. با تغییرات سریع و شگرف در دنیای امروز، توجه به نوآوری و طراحی سیستمی که بتواند محصولات و خدمات بهتری را برای عرضه به جهانیان تولید کند از مهمترین دغدغه‌های برنامه‌ریزان در کشورها محسوب می شوند. امروزه تلاش برای کسب سهم بیشتر در خلق ارزش افزوده، بیش از پیش اهمیت یافته است. کشورها به دنبال راه‌کارهایی هستند که به آنها کمک نماید تا برای جامعه خود ثروت و ارزش خلق کنند. تکنولوژی و دانش فنی باعث پیشرفت اقتصاد دانش محور می‌شود که به تبع آن هزینه تولید پایین می‌آید و کارایی محصول افزایش می‌یابد. مهمترین مانع در حرکت به سمت اقتصاد دانش محور، کم توجهی به تخصص و دانش در فعالیت‌های مربوط به امور اجرایی و تولیدی است.

ایجاد محیط مناسب برای انجام فعالیت‌های اقتصادی از طریق افزایش امنیت برای سرمایه‌گذاران، گسترش زمینه رقابت در اقتصاد و جلوگیری از انحصارات، هماهنگی در دستگاه‌های اجرایی و اصلاح قوانین مرتبط با سرمایه‌گذاری تولید و تجارت و نیز بهبود فضای کسب و کار و ایجاد فضای رقابتی در اقتصاد به منظور افزایش انگیزه بخش غیر دولتی، از جمله اقدامات لازم برای رسیدن به اقتصاد دانش محور در کشور است. همچنین جهت ایجاد زمینه لازم برای همکاری دولت، دانشگاه‌ و صنعت باید محیط مناسبی فراهم شود تا تسهیلات لازم برای توسعه زیرساخت‌های اطلاعاتی جامعه فراهم شود و بتوان به محیط مناسبی برای توسعه دانش دسترسی پیدا کنیم.
از راهکارهای توسعه فناوری که نهایتاً، منجر به خلق ثروت برای یک جامعه می‌شود، پارک‌های علم و فناوری است که با ایجاد یک ارتباط سازمان یافته و منطقی بین دانشگاه و صنعت، در واقع به عنوان حلقه مفقوده ارتباط بین این دو نهاد عمل می‌کند. پارک‌ علمی، محیط‌ مناسبی برای استقرار و حضور شرکت‌های فناور محور کوچک و متوسط، واحدهای تحقیق و توسعه صنایع و مؤسسات پژوهشی است که در تعامل سازنده با یکدیگر و با دانشگاه‌ها به فعالیت‌هایی بر پایه دانش و فن اشتغال دارند. در واقع پارک علم و فناوری سازمانی است که بوسیله متخصصان حرفه‌ای اداره می‌شود و هدف اصلی این سازمان افزایش ثروت در جامعه از طریق تشویق و ارتقاء فرهنگ نوآوری و افزایش قدرت رقابت در میان شرکت‌ها و مؤسساتی است که متکی بر علم و دانش در محیط پارک فعالیت می‌کنند. تعمیق ارتباط بین دانشگاهها، سازمانهای تحقیقاتی، واحدهای تولیدی و مراکز تصمیم‌گیری دولتی در جهت توسعه فناوری و علوم کاربردی از دیگر اهداف ایجاد و توسعه پارک‌های علم و فناوری است. هدف نهایی در کنار هم آمدن این عوامل، ایجاد، تسهیل فرایند جذب، ارتقاء و انتشار فناوری است، به نحوی که تمامی و یا بخش‌های عمده‌ای از فعالیت‌های منتهی به محصولات فناوری در این پارک‌ها به صورت حرفه‌ای و مشخص قابل انجام باشد. مهم‌ترین رسالت این پارک‌ها هم‌افزایی تعامل و همکاری بین سازمان‌ها و مؤسساتی است که به نحوی در ارتباط با علم و فناوری فعالیت می‌کنند.

بسیاری از صاحب‌نظران، پارک‌های علم و فناوری را به عنوان موتور محرکه اقتصاد دانش محور معرفی می‌کنند. از این رو، پارک های علمی و فناوری به طور قابل ملاحظه مورد توجه دولت‌ها در سرتاسر جهان قرار گرفته‌اند. ایران نیز از این امر مستثنی نیست و در حال حاضر جهت ایجاد تعدادی پارک علم و فناوری در نقاطی از کشور برنامه‌ریزی نموده که پارک علم و فناوری استان مازندران از جمله آنهاست.

در سال 1376 با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان فعالیت خود را به عنوان یکی از دستگاه‌های وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آغاز نمود. متعاقباً در سال 1380 دو پارک علم وفناوری استان یزد و آذربایجان شرقی تأسیس شدند. در سال 1381 شورای گسترش آموزش‌عالی ضمن تصویب ضوابط تأسیس مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری، مجوز تأسیس 7 پارک علم و فناوری را صادر نمود.
موقعیت منحصر به فرد استان مازندران، وجود صنایع کشاورزی، صنایع چوب، صنایع فلزی، صنایع غذایی، صنایع دریایی، فناوری اطلاعات، پوشاک و نساجی، ماشین‌سازی و نیرو محرکه و سایر صنایع، مساله ایجاد پارک علم و فناوری مازندران را بیش از پیش ضروری کرد.
معاونت پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه سیاست‌های دولت مبنی بر ایجاد حداقل یک پارک در هر استان، با ابلاغ حکم راه‌اندازی پارک علم و فناوری استان مازندران، آغازگر تلاش در این مسیر بوده است. مطالعات اولیه تشکیل پارک علم و فناوری مازندران در سال 1388 توسط دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری صورت پذیرفت. در ادامه پس از مدتی مسکوت ماندن طرح، راه‌اندازی پارک به صورت نهادی مستقل و زیر نظر مستقیم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به آقای دکتر بلباسی محول گردید. با تشکیل تیم راه‌اندازی توسط ایشان، عملیات راه‌اندازی با سرعت بیشتری پیگیری شد و در مدت کمتر از سه ماه اقدامات اولیه لازم جهت اخذ موافقت اصولی اولیه صورت پذیرفت. در حال حاضر ریاست پارک علم و فناوری مازندران بر عهده آقای دکتر معتمدزادگان می باشد.

دلایل انتخاب پارک علم و فناوری

به طور کلی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • علاقه موسسین شرکت به توسعه فعالیت های اجرایی در محیطی پویا و امن
  • ایده پروری و تولید دانش فنی در حوزه فناوری اطلاعات توسط ایجاد تعامل مابین کارشناسان شرکت و سازمان های دولتی و خصوصی
  • ارائه بهتر خدمات و محصولات شرکت به مراکز علمی - دانشگاهی
  • برخورداری از حمایت های مادی و معنوی

 

 

 
شرکت ابررایانه طبرستان (ابرتک)
دفتر مرکزی: مازندران، بابل، چهارراه تندست، ساختمان ونک، طبقه سوم، واحد غربی، کد پستی: 4714713188
تلفن: 01144421173
واحد تولید: مازندران، بابل، میدان شهید کشوری، ساختمان نور، طبقه دوم، کد پستی: 4716658797
ایمیل : info[at]abartech.ir
استفاده از مطالب این پایگاه با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به ابررایانه طبرستان می باشد.
abartech.ir - Copyright © 2020 - All rights reserved.
تمامی كالاها و خدمات این شرکت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند
و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
کانال تلگرام شرکت ارتباط با ابررایانه طبرستان خدمات ابررایانه طبرستان کاتالوگ ابررایانه طبرستان
رفتن به بالای صفحه