پنجشنبه 23 مرداد 1399 - Thursday, August 13, 2020
ابررایانه طبرستان

دومین نشست ایجاد مراکز رایانه ای با عملکرد محاسبات بالا در دانشگاهها برگزارشد

دومین نشست ایجاد مراکز رایانه ای با عملکرد محاسبات بالا در دانشگاهها با حضور مدیران پشتیبانی پژوهشی ، امور فناوری ، تحول اداری و فناوری اطلاعات وزارت علوم و تنی چند از مدیران فناوری اطلاعات دانشگاهها و مراکز آموزش عالی برگزارشد. 
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،در آغاز این نشست دکتر جلال بختیاری مدیرکل دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم گفت:درچنددهه اخیر محاسبات کامپیوتری دربسیاری ازشاخه‌های علوم نقش عمده‌ای درتولید علم ایفاکرده است و ایجاد یک یا چند مرکز قوی  در این زمینه یک ضرورت است زیرا مسایلی در علوم مدرن وجود دارد که نیاز به قدرت محاسباتی بالاتری دارد.
وی ضمن اشاره به کاربرد توان پردازشی بالا درمحاسبات  بسیاری از زمینه ها مانند هواشناسی، فیزیک، ریاضیات، علوم مهندسی ، شیمی، بیولوژی، علوم اجتماعی و کاربرد های صنعتی مانند شبیه سازی کشتی و هواپیما و حرکت سیالات و نیاز محققان و دانشجویان دوره های تحصیلات تکمیلی به این محاسبات بر ضرورت هم اندیشی مدیران وزارت علوم و دانشگاهها برای تصمیم گیری و سیاستگذاری در خصوص ایجاد و تقویت مراکز رایانه ای با عملکرد محاسبات بالا در یک یا چند دانشگاه تاکید کرد.
در ادامه دکتر مصطفی کریمیان اقبال مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم، ایجاد مراکز رایانه ای با عملکرد محاسبات بالا باید به خود دانشگاهها یا بخش خصوصی واگذار شود و این مراکز بتوانند متناسب با کیفیت خدماتی که ارائه می دهند و بر اساس ارزیابی هایی که انجمن های تخصصی انجام می دهند تعرفه تعیین کرده و به دولت،شرکت های خصوصی ،محققان و دانشجویان خدمات ارائه دهند.
دکتر علی معینی مدیرکل دفتر تحول اداری و فناوری اطلاعات وزارت علوم در ادامه این نشست با اشاره به طرح مبحث ایجاد مراکز رایانه ای با عملکرد محاسبات بالا در شورای فناوری اطلاعات وزارت علوم گفت: این شورا تمایل دارد وزارت علوم نقش هماهنگی و نظارت را برای ارائه خدمات بهینه ایفا کند و مدیریت این مراکز به دانشگاهها و مراکز پژوهشی واگذارشود.
وی با اشاره به راه اندازی شبکه علمی به عنوان بخشی از شبکه ملی اطلاعات گفت: می بایست در این نشست ها ارتباط مراکز رایانه ای با عملکرد محاسبات بالا با شبکه علمی کشور مشخص شود و زیر ساخت های لازم برای ایجاد این مراکز روشن شود تا در قالب شبکه علمی کشور و توسط دولت تامین شود.

تاریخ ارسال : 8:33:46 9/7/1393


Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
 
شرکت ابررایانه طبرستان (ابرتک)
دفتر مرکزی: مازندران، بابل، چهارراه تندست، ساختمان ونک، طبقه سوم، واحد غربی، کد پستی: 4714713188
تلفن: 01144421173
واحد تولید: مازندران، بابل، میدان شهید کشوری، ساختمان نور، طبقه دوم، کد پستی: 4716658797
ایمیل : info[at]abartech.ir
استفاده از مطالب این پایگاه با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به ابررایانه طبرستان می باشد.
abartech.ir - Copyright © 2020 - All rights reserved.
تمامی كالاها و خدمات این شرکت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند
و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
کانال تلگرام شرکت ارتباط با ابررایانه طبرستان خدمات ابررایانه طبرستان کاتالوگ ابررایانه طبرستان
رفتن به بالای صفحه